Zakup materaca teoretycznie nie powinien dostarczyć żadnych problemów. Kiedy jednak nadchodzi moment, gdy trzeba wybrać konkretny model, okazuje się, że materace mają bardzo zróżnicowane parametry. Należy wiedzieć, jak dobrać je do swoich indywidualnych potrzeb, aby materac dobrze spełniał swoją funkcję, czyli pozwalał na komfortowy wypoczynek. Zachęcamy do zapoznania się z naszym przewodnikiem, który powinien ułatwić podjęcie decyzji.

Dlaczego wybór odpowiedniego materaca ma znaczenie?

Zaleca się, aby dorosły człowiek przeznaczał na sen osiem godzin na dobę. Oczywiście jest to dość indywidualna kwestia. Niektórym wystarcza mniej czasu, aby porządnie się wyspać, podczas gdy inni najchętniej w ogóle nie wstawaliby z łóżka. Jednak średnio spędzamy w nim około 1/3 życia. Podczas snu organizm może się zregenerować, następuje rozluźnienie mięśni oraz uspokojenie nerwów. Trudno jednak wypocząć na niewygodnym, źle dobranym materacu. Dlatego kupując komplet mebli do sypialni, należy szczególnie zadbać o materac. W przeciwieństwie do innych elementów wyposażenia, wybór nie powinien być podyktowany wyłącznie kwestiami estetycznymi, a przede wszystkim praktycznymi.

Na jakie parametry materaca zwrócić uwagę?

Do najważniejszych właściwości materaca należą jego wymiary. Jeżeli już posiadamy ramę łóżka, to po prostu kupujemy materac o pasującej wielkości. W przeciwnym razie, gdy dopiero mamy zamiar kupić ramę lub rezygnujemy z niej, wybór jest większy, choć nadal ograniczony, chociażby przez wielkość sypialni. W miarę możliwości warto celować w jak największy model, aby nogi żadnego z użytkowników nie wystawały poza krawędź, a najlepiej zostawało do niej ok. 20 cm. Dobrze też mieć trochę miejsca po bokach, dlatego przyjmuje się, że minimalna szerokość dla każdej osoby to 90 cm. Dostępne są jednak także węższe materace sypialniane, od 60 cm w przypadku pojedynczych modeli do 120 cm w podwójnych. Tego typu produkty idealnie sprawdzą się w sytuacji, gdy w sypialni nie ma przestrzeni na większe łóżko. Oczywiście nie tylko rozmiar materaca wpływa na komfort użytkowania.

Twardy czy miękki – jaki materac wybrać?

Podstawowym zadaniem materaca sypialnianego jest zapewnienie odpowiedniego podparcia kręgosłupa. Powszechnie przyjęła się opinia, że najlepiej w tej kwestii sprawdzają się twarde materace. To jednak mit. Zbyt twardy materac nie podpiera dobrze ciała leżącej na nim osoby, uciskając naczynia krwionośne i powodując napięcie mięśni. Wpływa to negatywnie na jakość snu, a po przebudzeniu można odczuwać zdrętwienie. Z kolei w zbyt miękkim materacu ciało się zapada, co nie jest dobre dla kręgosłupa i prowadzi do bólów pleców. Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy lepszy będzie twardszy, czy miększy materac, gdyż to indywidualna kwestia, zależąca także od wagi oraz wzrostu użytkownika. Jeżeli kupujemy materac dla dwóch osób, należy zwrócić uwagę na sprężystość punktową – im wyższą ma wartość, tym lepiej, ponieważ mniej odczuwalne będą ruchy drugiego użytkownika.